Liberec a okolí

Liberecká kultura

divadloDivadelní umění je v Liberci prezentováno hned několika divadly. Nejznámější je Divadlo F. X. Šaldy, které se začalo stavět 6. září 1881 a přesně za dva roky a tři dny se v něm konalo první slavnostní představení.

ještědVýznamným kulturním centrem města i celého regionu je Krajská vědecká knihovna. Díky miliónovému literárnímu fondu, rozsáhlým sbírkám norem, hudebnin, map a přístupem do on-line informačních databází představuje skutečně vydatný zdroj informací. Pro nejširší veřejnost jsou zde připraveny soubory krásné a populárně-naučné literatury, odborná i dětská literatura, studovna a hudební kabinet. Dále knihovna nabízí různé doplňkové, vzdělávací a kulturní pořady.

kulturní důmMezi další významná kulturní zařízení patří především: Kulturní a společenské centrum Lidové sady a také Dům kultury Liberec, neboť se zde konají četné koncerty, společenské akce, plesy, výstavy, veletrhy, semináře, školení, prezentace, svatební hostiny, bankety, rauty, večírky a významné oslavy.

Home credit arénaDůležitým kulturním zařízením se záhy po svém otevření (rok 2005) stala rovněž liberecká Home Credit Arena (původně Tipsport arena). Díky velké kapacitě a moderní technice se v ní konají mnohé kulturní akce nejen regionálního, ale dokonce republikového a nadnárodního charakteru. Krom důstojného zázemí pro akce kulturního zaměření, poskytuje aréna samozřejmě zázemí mnohým sportům.

Kulturní centrum VlatislaviceV roce 2010 bylo otevřeno zcela nové Kulturní centrum Vratislavice (KC Vratislavice), které nyní láká diváky na divadelní představení, plesy, koncerty a další kulturní akce.

Severočeské muzeumDůležitým článkem kultury v Liberci je Severočeské muzeum, které jako stálou expozici nabízí evropské užité umění od starověku do současnosti, přírodovědnou expozici, archeologickou expozici, historickou expozici, expozici mechanických hudebních automatů; kabinet fotografie a umělecký plakát. Pro změnu Oblastní galerie se může pochlubit stálou expozicí nizozemského malířství 16. - 18. století, francouzskou krajinomalbou 19. století, expozicí německého a rakouského malířství 19. století a českým uměním 20. století.

Milovníkům filmů slouží v Liberci dvě multikina Cinestar (v Obchodním centru Nisa Liberec) a Cinema city (v Obchodním centru Fórum Liberec). Po několikaleté odmlce bylo díky práci sdružení „Zachraňme kino Varšava“ opět otevřeno stejnojmenné kino v centru města.

Liberecké atraktivity

ještěd

Dominantou Liberce je 1012 m vysoký Ještěd, korunovaný podivuhodnou siluetou televizního vysílače a horského hotelu (1966-1973). Neobvyklá stavba si žádala také neobvyklé stavební postupy, z nichž některé byly v praxi vyzkoušeny vůbec poprvé. Autor projektu architekt Karel Hubáček byl za své dílo oceněn vysoce prestižní Perretovou cenou (1969). I samotná budova již získala díky své originalitě mnohá ocenění: např. národní kulturní památka, stavba 20. století a dokonce usiluje o zápis mezi „elitu“ - památky UNESCO.

RadniceDruhým symbolem města je budova novorenesanční radnice (1888-1893), postavená dle projektu vídeňského architekta Franze von Neumanna firmou Sachers a Gärtner. Pozornost si zaslouží především její bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Zoo

Dalším magnetem je Zoologická zahrada v Liberci z roku 1919 - nejstarší svého druhu v ČR. V současné době se specializuje na chov vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů zvířat, z nichž největší zájem návštěvníků poutá liberecká rarita – bílí tygři. Pozornost si jistě zaslouží i vzácní takini čínští, panda červená, nebo největší kolekce dravých ptáků v Evropě. ZOO Liberec je také zapojena do mnoha mezinárodních projektů in-situ, tedy ochrany zvířat v jejich původních výskytištích.

Botanická

Dalším významným turistickým cílem města je Botanická zahrada Liberec. Zahrada sice byla zpřístupněna již roku 1895, avšak zásluhou nedávné rozsáhlé rekonstrukce je nyní nejmodernější zahradou v Čechách a její výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin. Svou krásou vás jistě nadchnou noblesní orchideje, půvabná květnice, miniaturní svět bonsají nebo unikátní expozice masožravých rostlin. Tvář prehistorie planety zachycuje pavilon Pravěk, atmosféru zámeckých oranžérií si pro změnu vychutnáte u pozoruhodné sbírky kamélií. Zajímavý svět ticha pod vodní hladinou pak nabízí soustava akvárií s rejnoky nebo žraloky, ale i třeba mnohem běžnějšími skalárami a neonkami. V létě nepřehlédnete venkovní rosárium a velké alpinum s teplomilnou květenou severních Čech.

IQ LandiaZa zmínku rozhodně stojí i IQ Landia. Je to je moderní science centrum s 3D planetáriem a stovkami originálních exponátů! Svět vědy a techniky, který vás uhrane a nepustí. Svět ohromujících experimentů a chytré zábavy! Potkáte tu prvního a jediného humanoidního robota v ČR, zažijete nefalšovaný kosmonautický výcvik, prožijete ohnivou bouři i tanec blesků, zjistíte, jak funguje lidské tělo i svět kolem nás - zkrátka tu najdete odpověď na všechny vaše otázky. Přestaňte se trápit tím, co nevíte, a přijďte se k nám pobavit.

galerie lázněTaké oblastní galerie v Liberci nabízí mnohé, pyšnit se může jak stálou expozicí, tak i pořádanými vernisážemi a výstavami. První zmínky o galerii můžeme najít již v roce 1945, kdy sídlila v budově současného libereckého muzea. O rok později se galerie přestěhovala do Liebigova paláce, který je v těsném sousedství Libereckého zámku. Zde galerie sídlila 68 let, do roku 2014. V roce 2015 přesídlila do nově zrekonstruovaných prostor krásné novorenesanční budovy bývalých městských lázní.

Centrum babylonMezi významné liberecké atraktivity se řadí také unikátní projekt rodinné zábavy - Centrum Babylon. Jedná se o rozsáhlý zcela zastřešený komplex vybudovaný v prostoru bývalé továrny, představující v podstatě "městečko pod jednou střechou." Hlavní turistickou atrakcí Babylonu je velký aquapark se soustavou bazénů s vodními chrliči, děti pak potěší zejména lunapark – s množstvím pouťových atrakcí nebo „iQpark“, kde je celá řada pozoruhodných exponátů, detailní modely lidské anatomie, různé hlavolamy, hádanky atd. Babylon dále nabízí několik restaurací různého typu, obchůdky, bowlingovou halu a hotel.

DinoparkOd roku 2012 se může Liberec pochlubit další atraktivitou - nejnovějším DinoParkem v ČR, který má pro návštěvníky připraveno na sedmdesát prehistorických modelů zvířat ve třiceti scénách s doprovodnými zvukovými efekty, 4D kino, stezku pro odvážné děti „DinoTrek“ a mnoho dalšího.

Liberecký sport

Liberec a jeho okolí poskytuje rozsáhlé možnosti sportovního vyžití. Všechna sportovní zařízení můžete najít na tomto odkazu.

Zpracovávám...